Bayer Full

Bayer Full jako pierwszy zespół w Polsce wydał płytę kompaktową "Polski Duch" (Zaiks CD 0001-1992)

polski duch

Bayer Full 1984-2025

Zespół Bayer Full istnieje od roku 1984. Liderem i wokalistą zespołu jest Sławomir Świerzyński. Grupa ma w swoim dorobku artystycznym pięćdziesiąt sześć autorskich płyt sprzedanych w łącznym nakładzie 17,5 milionów egzemplarzy. W 2010r udzielił licencji na wydanie 67 milionów płyt CD na terytorium Chin. Do dnia dzisiejszego koncertuje w CHRL, Australii, UE , USA i Kanadzie.

Ostry początek

Był listopad 1984 r. Czterech przyjaciół: Sławek Świerzyński, Arek Kamiński, Jacek Łyziński i Tomek Rudziński postanowiło założyć zespół muzyczny. Mówi Sławek, lider grupy: "Kiedy już wszystko było po dopinane, któregoś dnia zaczęliśmy się zastanawialiśmy, jak nas nazwać. Nazwiemy nasz zespół "Full". Po chwili któryś z nas dodał, ot, tak, młodzieżowe słowo "bayer". Od tego czasu konsekwentnie staramy się, by był pełny bayer i jeszcze większy full".

Tak oto zaczęła się wielka przygoda czterech facetów z piosenką biesiadną, a potem z disco polo. - Graliśmy wszystko i wszędzie - opowiada Sławek. - Było wesoło, ale nie zawsze świeciło nam słońce. Długo by opowiadać o naszych koncertach i nagraniach. Każdy muzyk z kręgu disco polo dobrze wie, o czym myślę.

To prawda. Disco polo od samego początku nie wszystkim się podobało. Krytycy muzyczni byli nim wręcz oburzeni. Pisali, że takiej muzyki należy się wstydzić. A czego tu się wstydzić? Że utwory są melodyjne, że o miłości, że łatwo wpadają w ucho? Na szczęście życie szybko te krytyczne oceny zweryfikowało i disco polo wciąż ma ogromne rzesze słuchaczy. A pierwszymi jego zwolennikami byli właśnie fani Bayer Full, najstarszego zespołu discopolowego. To oni, jak Polska długa i szeroka, śpiewali "Majteczki w kropeczki", świetnie się przy tej piosence bawiąc.

Ale wróćmy do jesieni 1984 r. Kapela Sławomira Świerzyńskiego pierwsze kroki stawiała na weselach. Nieco później zaczęła występować na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach. Prezentowała na nich przede wszystkim tradycyjny repertuar biesiadny. Momentem przełomowym okazał się rok 1990. Wtedy to zespół podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy. Od tamtego czasu nagrał aż 56 albumów!


W dobrym towarzystwie

Wielkimi przebojami zespołu, oprócz wspomnianej już piosenki "Majteczki w kropeczki", stały się: "Blondyneczka", "Wszyscy Polacy", "Moja muzyka", "Cyganka Janeczka", "Polska gościnność", "Jaworzyna", "Kawalerski duch", "Osiemnastka", "Serca dwa", "Kochany kraj".” Żono moja”.. Długo by wymieniać. Oprócz swoich utworów, Bayer Full ma w repertuarze  znane wszystkim i bardzo lubiane piosenki turystyczne, weselne, harcerskie, nagrał płytę z muzyką religijną oraz album z najpopularniejszymi przebojami dancingowymi. Członkowie zespołu mówią tak: "Nas cieszy, że śpiewamy melodyjne piosenki, takie prosto z serca, i że występujemy w dyskotekach, na weselach czy uroczystościach gminnych. Przecież swoją muzyką dajemy ludziom radość. I o to nam chodzi. Złośliwymi uwagami tzw. znawców się nie przejmujemy. Niech sobie gadają. Czerwone Gitary też chałturzyły, a i The Beatles mają na swoim koncie granie do kotleta. Znaleźliśmy się w całkiem miłym towarzystwie!".


Kiedyś i dziś

Skład Bayer Full wielokrotnie się zmieniał. Powodem roszad, jak twierdzi lider grupy, było zabójcze tempo pracy. "Ludzie tego nie wytrzymywali. Nie umieli godzić nagrań i koncertów z życiem osobistym", mówi. W zespole występowali m.in.: Jacek Fudała (vocal, instrumenty klawiszowe), Artur Pyciarz (vocal, gitara), Joanna Domagała (vocal), Piotr Kelm (skrzypce), Krzysztof Kwiatkowski (instrumenty klawiszowe, akordeon), Iwona Ościk (saxofon). Dzisiaj Bayer Full to: Sławomir Świerzyński (vocal), Beata Jasińska (vocal), Roman Matuszewski (vocal, konga), Sebastian Świerzyński (vocal), Damian Świerzyński (vocal) i Nikola Dutkiewicz (vocal).


Estrada, film, tv

Sławomir Świerzyński nie tylko prowadzi zespół. W 1996 r. stanął na planie filmowym. W filmie Roberta Glińskiego „Kochaj i rób co chcesz" zagrał Janusza Bukowskiego, gwiazdę disco polo. Z ekranu popłynęły też piosenki Bayer Full: "Bo to jest moja muzyka" i "Majteczki w kropeczki". Rok 1996 w inny jeszcze sposób zaznaczył się w karierze Sławka.  Otóż zaczął on organizować Ogólnopolski Festiwal Obrzędów Weselnych "Biesiada Weselna" w Węgrowie, który do tej pory corocznie odbywał się pod patronatem TVP 2. A jeśli o telewizję chodzi... W 2005 r. Bayer Full jako jedyna grupa z kręgu disco polo był gwiazdą programu "Szansa na sukces". Zwycięzcą tego odcinka został Jan Zachar, który pięknie zaśpiewał jeden z największych przebojów zespołu - "Moją muzykę".

A dziś? Dziś grupa ma się znakomicie. Wyjeżdża za granicę (USA ,EU, Azja, Australia), koncertuje w kraju (ok. 160 występów rocznie), tworzy i nagrywa. Już wkrótce ukaże się jej najnowsza płyta z największymi przebojami muzyki disco polo. Piosenek tych można już teraz posłuchać w internecie.

Bayer Full